Tagasi | 03.02.2015

Adenoidi suurenemine ehk adenoidi hüpertroofia

Adenoid ehk ninaneelu mandel on normaalne lümfaatiline kude, mis on olemas kõikidel inimestel. Adenoidi hüpertroofia on adenoidi suurenemine. See asub piirkonnas, kus ninaõõs ja neel omavahel ühinevad. Ninaneelu avanevad ka keskkõrvaruumist alguse saanud kuulmetõrved. Adenoidi suurenemist soodustavad ülemiste hingamisteede põletikud ja allergiad.
 

Kellel esineb adenoide?

Adenoidi suurenemist esineb lastel kuni puberteedieani, kõige sagedamini 2–5. aastastel lastel. Täiskasvanutel adenoidid taandarenevad ja ei põhjusta enam tüüpilisi adenoidist põhjustatud patoloogiaid. Ninaneelus adenoidide suurenemine võib põhjustada ninahingamise takistust ja keskkõrva ventilatsiooni häirumist. Suletud keskkõrvaruumi koguneb infektsiooni korral limast sekreeti. See võib põhjustada sagedaste mädaste ägedate kõrvapõletike teket.

Neelumandli vohandiga lastel on iseloomulikuks lahtise suuga nägu. See on põhjustatud ninahingamise takistusest. Pidev suuhingamine toob kaasa unehäireid ja keele vales asendis paiknemist. Kui suulael puudub keelest tulenev surve, siis häirub ülahuule ja ka lõualuu kasv. See võib omakorda viia hammaste arengu häireteni ja näokolju vale arenguni.
 

Adenoidi hüpertroofia sümptomid lastel:

 • Suuhingamine
 • Ninahingamise takistus
 • Öine norskamine
 • Sagedased ja pikaldased nohud
 • Retsidiveeruvad keskkõrvapõletikud
 • Limakõrvade teke – lapsel kuulmise langus
 • Hambumuse häire
 •  

  Diagnostika

  Adenoidi hüpertroofiat diagnoositakse kliinilise pildi järgi. Vanematel lastel on võimalik vaadelda peegliga ninaneelu. Samuti on heaks diagnostikameetodiks endoskoopiline ninaneelu vaatlus läbi ninakäigu. Kuulmekilesid kontrollitakse mikroskoobi all kõverpeegliga, vajadusel tehakse lisauuringuid.
   

  Ravivõimalused

  Adenoidi hüpertroofiat ravitakse kirurgilise operatsiooni teel, seda nimetatakse adenoidektoomiaks. Üldnarkoosis eemaldatakse ninaneelust suurenenud adenoidi kude. Limakõrvade esinemisel tuleb kuulmekiledesse teha väike auguke, mille kaudu saab keskkõrvaruumist sekreedi või lima aspireerida. Kui lima on kõrva pikka aega kogunenud ning lapsel esinevad korduvad ägedad keskkõrvapõletikud, siis tuleb kuulmekiledesse paigaldada väikesed plastmassist torukesed ehk šundid, et tehtud avaus kuulmekiles ei sulguks nii kiiresti.
   

  Kirurgilise eemaldamise järgne hooldus

  Operatsioonijärgselt peab laps kodus ühe nädala jooksul paranema. Soovitatud on esimestel päevadel tarvitada pehmemaid ja jahedamaid sööke. Vajadusel tuleks lapsele anda valuvaigisteid – kõige paremad on Paracetamoli preparaadid, sest neil ei ole verd vedeldavaid omadusi. Ninna võiks panna ninaõli paar korda päevas, et vältida ninakoorikute teket.
  Kui lapsele on šundid kõrvadesse paigaldatud, siis peab pesemisel ja ujumisel vältima vee sattumist kõrva. Selleks saab apteekides müüdavaid kõrvatroppe kasutada. Kuulmekile šundid eemalduvad tavaliselt poole kuni ühe aasta jooksul, mõnigatel juhtudel isegi hiljem. Üle kahe aasta kõrvas püsinud torukesed eemaldatakse kirurgiliselt. Nende kuulmekiles püsimist kontrollib perearst soovitatavalt iga 3–4 kuu tagant.
   

  Adenoidi suurenemise kahtluse korral pöörduge kindlasti kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule. 4 Kliiniku operatsiooniosakonnas teostatakse üldnarkoosis operatsioone.

  Hinnakirjaga saad lähemalt tutvuda SIIN.
  Lisaküsimuste korral võtke meiega ühendust telefoni või e-posti teel.
   

  Artikli on kirjutanud dr Epp Pool

  Ooperilauljast hääleterapeut jagab nippe kadunud hääle leidmiseks

  Hääleteraapias on kõige olulisem hea koostöö patsiendiga, sõnas ooperisolist ning 4kliiniku hääleterapeut Andres Köster tänases Kuku raadio saates «Patsiendiminutid».
  05.02.2019
  Loe edasi

  “Patsiendiminutid” Kuku Raadios

  Saates külas 4 Kliinik hääle ja müofunktsionaalne terapeut Andres Köster.
  05.02.2019
  Loe edasi

  HEAD RAHVUSVAHELIST UNEPÄEVA!

  Maailma uneorganisatsioon tähistab 15. märtsil Maailma Une Päeva. 2019 aasta märklauseks on valitud “Terve uni, terve vananemine”.
  05.02.2019
  Loe edasi

  Mul ei tule und, kas võtta unerohtu?

  "Unetus on selline kaval häire, mis hakkab iseennast toitma. Mida vähem inimene magab, seda rohkem ta une pärast muretseb."
  05.02.2019
  Loe edasi

  Noortesaade “NOVA”

  4 Kliinikus käis külas noortesaade "Nova". Saates uuritakse noortelt, mis kell võiks kool alata ja kui palju noored magavad. Noorte unega seotud probleemidest räägib unearst-psühhiaater dr Tuuliki Hion.
  05.02.2019
  Loe edasi

  Tarkusehamba eemaldamine

  Näo- ja lõualuukirurg tegeleb ka tarkusehammaste ja retineerunud hammaste eemaldamisega. Meie Tallinna kliinikus on võimalik protseduure läbi viia nii lokaal- kui ka üldanesteesias. Alates 01.10.2018 on 4 Kliinik (Pea-...
  04.02.2019
  Loe edasi

  Uni ei tule – mida ette võtta?

  Unehäired on muutunud viimasel kümnendil aktuaalseks meditsiini- ja sotsiaalseks probleemiks. Selle all kannatavad üle poole üle 65aastastest.
  25.01.2019
  Loe edasi

  Unenõustaja õpetab: kui tahad hästi magada, siis tuleb sul treenida just sellisel kellaajal

  Millal treenida, kui tahad, et öösel tuleks hea uni? Ajakirjas Tervis Pluss annab nõu 4 Kliinik unenõustaja Kene Vernik.
  20.12.2018
  Loe edasi

  Hääl korda teraapiaga

  Hääle olemasolu tundub tavapärane. Alles selle muutumisel või kadumisel tajume, et tegemist on osaga tervisest, mida tuleb hoida. Vahel piisab hääle korrashoiuks puhkusest või teraapiast, kuid mõnikord viib häire...
  20.12.2018
  Loe edasi

  Kanal 2 saade “Hommik!”

  Unenõustaja Kene Vernik jagas nippe, kuidas tulla toime unehäiretega.
  12.12.2018
  Loe edasi

  Spetsialist õpetab: millal ja kuidas tuleks unehäirete raviks kasutada melatoniini?

  Unehäired on levinud probleem, mis mõjutab nii inimeste töövõimet, tervist kui ka eluga rahulolu.
  28.11.2018
  Loe edasi

  Parem uni tähendab paremat elu

  Kui tähtis on kvaliteetne uni? Miks me üldse magama peame? Kuidas trenn meie und mõjutab?
  13.11.2018
  Loe edasi

  UNETUS ON MURETSEMISE RINGKÄIK

  Tihti arvatakse ekslikult, et unetus tähendab vaid raskusi uinumisega, kuid nii see pole. Unetusel, nagu kurjuselgi, on mitu nägu.
  11.11.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas 4 Kliinik unearst ja psühhiaater Tuuliki Hion. Teemaks liigunisus, kuidas seda ära tunda ja kuidas sellega toime tulla.
  10.11.2018
  Loe edasi

  Sa pead seda teadma: mis haigus on astma ja keda see kõige rohkem ohustab?

  Mis see astma täpselt on, kuidas avaldub ja mismoodi ravitakse, selgitab 4 Kliiniku pulmonoloog dr Ott Kiens.
  07.11.2018
  Loe edasi

  Hea unehügieen toob säravamad hommikud

  Kvaliteetset und soodustav käitumine ja keskkond mõjutavad seda, kas ning kui kiirelt õhtul sängi pugedes magama jäädakse.
  07.11.2018
  Loe edasi

  Kui uni ei tule ega tule

  Unehäirete all kannatab väga suur hulk ela­nikkonnast. Pikaaegne magamatus mõjutab lõpuks aga nii tervist kui ka igapäevaelu.
  07.11.2018
  Loe edasi

  Rahutute jalgade sündroom põhjustab unehäireid

  4 Kliinik unenõustaja, unetehnoloog ja psühholoog Kene Vernik räägib 60+ tervises, kuidas rahutute jalgade sündroom on täiskasvanute, enamasti naiste seas esinev unehäire.
  07.11.2018
  Loe edasi

  Miks kellakeeramisreferendum ei ole hea mõte

  Kui kellakeeramise teema referendumile panna, siis ei saa hääletada need, keda see teema kõige enam puudutab: lapsed ja noorukid.
  29.10.2018
  Loe edasi

  Kellakeeramist ei saa rahva asjaks jätta

  EMOTSIOONIDE AJEL. Rahvahääletusel lähtutaks emotsioonidest ja teaduslikud seisukohad jääksid tähelepanuta.
  29.10.2018
  Loe edasi

  See mõjutab meid kõiki | Uue ärkamisajaga mitmepäevase kohanemise tagajärgedeks võivad olla liiklusõnnetuste sagenemine, õppimisvõime langus ning tervisehädad

  Sel sügisel on kellakeeramine taas teemaks. Selgitame, kuidas see meie tervist mõjutab.
  24.10.2018
  Loe edasi

  Valmistuma pead juba praegu: väldi unevõlga kellakeeramise eel

  Järgmisel pühapäeval keeratakse kella ja selleks, et sul oleks lihtsam järgnevat nädalat üle elada, peaksid hakkama end juba praegu ette valmistama.
  22.10.2018
  Loe edasi

  Kosutava une saladus peitub igas inimeses endas, kuid leidub ka abi!

  Uneprobleemidega inimesi leidub 4 Kliinik kõrva-nina-kurguarsti ja unearst Epp Pooli sõnul igas tutvusringkonnas, ent sageli ei teadvusta nad, et uni on häiritud.
  11.10.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas 4 Kliinik füsioteraapia ja müofunktsionaalse teraapia spetsialist Iti Müürsepp. Saates räägitakse, mis paraku võib jääda kahe silma vahele, kuidas täiskasvanud ja lapsed seisaksid ja käiksid õigesti ning...
  18.09.2018
  Loe edasi

  Kanal 2 saade “Hommik”

  4 Kliinik kõrva-nina-kurguarst/unearst dr Heisl Vaher räägib Kanal 2 saates «Hommik!», kuidas elada norskajaga!
  12.09.2018
  Loe edasi

  JÄLGI END ISE: märgid, mis viitavad depressioonile

  Depressioonile võib viidata järgmiste tunnuste esinemine:
  11.09.2018
  Loe edasi

  Töötamine “võitle või põgene” ajastul

  4 Kliinik unenõustaja, unetehnoloog ja psühholoog Kene Vernik paneb südamele, et esmaslt on oluline korralik uni.
  05.09.2018
  Loe edasi

  Raevuhoog võib viia infarktini!

  Kardioloogide kõrval kommenteerib antud teemat 4 Kliinik psühhiaater Juhan Kaldre, kuidas psüühikaprobleem suurendab selle juures riske.
  02.09.2018
  Loe edasi

  Harjutage lapsed kooliaegse unerütmiga!

  Pika suvega on lapsed harjunud hommikuti kaua magama ja et peagi algav kooliaasta ei tooks kaasa piinavat unevõlga, oleks kaval kohe täna hakata neid tasapisi kooliaegse unerežiimiga harjutama.
  31.08.2018
  Loe edasi

  Kas kõigil lasteaialastel on vaja lõunaund?

  Terevisioonis räägib laste uneteemadel 4 Kliinik kõrva-nina-kurguarst/unearst dr Heisl Vaher.
  29.08.2018
  Loe edasi

  Unenõustaja Kene Vernik: õhtust või hommikust und on võimalik juurde kasvatada

  Kui uni ei ole kosutav, soovitab unenõustaja Kene Vernik pöörduda spetsialisti poole. Uneuuringud aitavad hinnata une kvaliteeti, misjärel saab parandada unerütmi.
  16.08.2018
  Loe edasi

  “Augustiunetuse standardvarustus”

  Meil oli meeldiv võimalus osaleda Augustiunetuse sumedal ja meeldival üritusel Pärnus, mis kutsus mitte magama vaid sisustas päeva ja öö rõõmustavalt ja vahelduspakkuvalt. 4 Kliinik psühhiaater/unearst Dr Tuuliki Hion...
  14.08.2018
  Loe edasi

  Eesti laste uni on võrreldes Põhjamaade eakaaslastega unega väga kehv

  Eesti laste kehv uni võib suuresti tuleneda karmist korrast lasteaedades: range 2,5 tundi lõunauinakuaega on selgelt liiga palju ja selle üle arutlesid psühholoog Kene Vernik, unearst Heisl Vaher ning...
  13.08.2018
  Loe edasi

  TULGE KUULAMA!

  Arvamusfestivalil 10.08.18 kell 16.00 astuvad ülesse Kene Vernik ja dr Heisl Vaher, et arutada teemat: "Kas Eesti lasteaedade lõunauinaku pikkus on mõistlik?"
  07.08.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas 4 Kliinik pulmonoloog dr Ott Kiens. Saates on vaatluse all kopsud, astma, uni ja kõik muu sellega seonduv.
  30.06.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas 4 Kliinik anestesioloog dr Veiko Herodes. Saates räägitakse mis on anesteesia ja kõik seonduv sellega.
  16.06.2018
  Loe edasi

  Ka lastel võib esineda uneapnoed

  Ravimata lapseea uneapnoel on mitmeid tõsiseid tagajärgi, mida on hilisemas elus raske korrigeerida, rääkis nina-kõrva-kurguarst Heisl Vaher konverentsil Kliinik 2018.
  12.06.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külalisteks on 4 Kliinik kõrva-nina-kurguarst ja kirurg Lauri Käis ning voice massage teraapia spetsialist/müofunktsionaalne terapeut Andres Köster. Saate teemaks on hääl, millest hääle asjatundjad räägivad pikemalt.
  02.06.2018
  Loe edasi

  Millest räägivad sinu unenäod?

  Igal õhtul, kui pea padjale paned, kaotad sa kontrolli ja oled avatud unenägude maailmale.
  30.05.2018
  Loe edasi

  Raadio 2 saade “Hommik”

  Iga – teisipäevases “Hommik” saate unerubriigis on seekord külas 4 Kliinik kliiniline psühholoog/kliiniline neuropsühholoog René Randver. Juttu tuleb igapäevastest asjadest, mis meie und mõjutavad.
  29.05.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas ITK diagnostikakliiniku juhataja gastroenteroloog dr Toomas Kariis. Millised on viisid, kuidas inimene saab söömisega endale halba teha ja milline on normaalne toitumine, millega seedekulgla toime tuleb?
  26.05.2018
  Loe edasi

  ARSTI TOIMIVAD NIPID: kuidas pääseda unetuse küüsist

  Tead seda tunnet, kui seljataga on magamata öö? Keha on väsinud, mõte ei liigu, keskendumine on võimatu ning kõik tundub keeruline ja ärritav. Või oled üks neist, kellel see...
  26.05.2018
  Loe edasi

  Raadio 2 saade “Hommik”

  Iga - teisipäevases "Hommik" saate unerubriigis on seekord juttu uneapnoest ja saates külas 4 Kliinik unearst dr Heisl Vaher ja Marek Strandberg.
  22.05.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas ITK diagnostikakliiniku juhataja gastroenteroloog dr Toomas Kariis. Räägitakse, mis toimub inimese sees ja millega tegeleb gastroenteroloog.
  19.05.2018
  Loe edasi

  Raadio 2 saade “Hommik”

  Saates külas 4 Kliinik unearst ja psühhiaater dr. Tuuliki Hion, teemaks erinevad unehäired ja see mida me une ajal teeme.
  15.05.2018
  Loe edasi

  Mis on unehäire ja kuidas seda diagnoosida?

  Terviseuudiste raadiosaade unearst Heisl Vaheriga annab ülevaate, miks me vahel halvasti magame, mida nimetada unehäireks ja kuidas seda diagnoosida.
  11.05.2018
  Loe edasi

  Koormusastma põdemine ei tõmba sporditegemisele kriipsu peale

  Oled tantsutrennis ja vihud rütmika muusika saatel sammukombinatsioone, mida treener ette näitab. Kõik on hästi, kuniks äkitselt tabab sind hirmus köhahoog ja kopsud hakkavad vilisema. Stopp! Selleks korraks on...
  08.05.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Kuku Raadio saates “Mõtle tervelt” on külas 4 Kliinik neuropsühholoog René Randver. Räägitakse inimese vananemisest, närvisüsteemist ja mis juhtub inimese ajuga.
  05.05.2018
  Loe edasi

  “Pealtnägija”

  Kristjan Pihl saatest "Pealtnägija" käis 4 Kliinikus uneuuringul ja meie unenõustaja/unetehnoloog/psühholoog Kene Vernik kommenteerib antud olukorda.
  02.05.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Kuku Raadio "Mõtle tervelt" saates on külas Eesti Haigekassa juht Rain Laane. Haigekassa puudutab meid kõiki ning jutt ei tahtnud lõppeda ka siis kui saateaeg juba täis räägitud oli.
  28.04.2018
  Loe edasi

  Millest räägivad sinu unenäod?

  Igal õhtul, kui pea padjale paned, kaotad sa kontrolli ja oled avatud unenägude maailmale. Painajad, absurdsed olukorrad, piinlikud hetked või hoopis põnevad seiklused – sa ei tea, mis tuleb....
  25.04.2018
  Loe edasi

  Raadio 2 saade “Hommik”

  Saates külas dr. Juhan Kaldre, 4 Kliinik psühhiaater ja unearst. Jätkame une teemal, seekord räägime ergutitest.
  24.04.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Kuna on südamekuu, siis on saates külas PERH-i kardioloog dr Urmet Arus ja kardiokirurg-vanemarst dr Günter Taal, et rääkida teemal, mida tähendavad südamerütmihäired.
  21.04.2018
  Loe edasi

  Ravimata uneapnoe kahandab igapäevast toimetulekuvõimet nii tööl kui ka kodus

  Et ravimata uneaegse hingamishäire ehk uneapnoega kaasneb päevane liigne unisus ja väsimus, keskendumisraskused ja mäluhäired, siis langeb elukvaliteet ning tekivad tervisehäired, mis raskendavad päevast toimetulekut nii liikluses, tööl kui...
  17.04.2018
  Loe edasi

  Raadio 2 saade “Hommik”

  Saates külas 4 Kliinik unearst ja psühhiaater dr. Tuuliki Hion, seekord teemaks liigne unisus.
  17.04.2018
  Loe edasi

  ETV saade “Ringvaade”

  4 Kliinik Voice Massage teraapia ja müofunktsionaalse teraapia spetsialist Andres Köster näitas ETV saates "Ringvaade" abikaasa ja ooperilaulja Juuli Lille peal järele, kuidas saab häält masseerida.
  16.04.2018
  Loe edasi

  16. aprillil 2018 tähistatakse Eestis 7. korda rahvusvahelist häälepäeva

  4 kliinik kõrva- nina-kurguarstid, hääle- ja müofunktsionaalsed terapeudid ja psühholoogid avaldavad oma igakülgset toetust oma kolleegidele hääle rolli ja hääle tervise teemade laiemale teadvustamisele.
  16.04.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  PERH-i kardioloog dr Urmet Arus käis külas Kuku Raadio saates "Mõtle tervelt", et rääkida nii südamehaigustest kui ka südametervisest.
  14.04.2018
  Loe edasi

  Lapse uni ja sellega seotud unehäired

  Uni on arenev närvisüsteemi põhiline tegevus.
  10.04.2018
  Loe edasi

  Raadio 2 saade “Hommik”

  Kui suur on meie tegelik unevajadus ja mis on unevõlg, sellest räägib saates 4 Kliinik psühhiaater ja unearst Tuuliki Hion.
  10.04.2018
  Loe edasi

  Uneaega kärpiv nutisõltuvus sunnib lapsed koduõppele

  Nuti- ja arvutisõltuvus tekitab noortele uneprobleeme, mille tagajärjel jäävad nad koduõppele või kukuvad lausa koolist välja.
  10.04.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Stuudios külas 4 Kliinik psühhiaater ja unearst dr Tuuliki Hion. Saates tuleb juttu täiskasvanute hüperaktiivsusest, tähelepanuhäirest, ärevusest ning paljust muustki.
  09.04.2018
  Loe edasi

  “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas 4 Kliinik kõrva-nina-kurgu ja unearst dr Heisl Vaher ning unenõustaja, unetehnoloog ja psühholoog Kene Vernik, juttu tuleb teismeliste unest.
  31.03.2018
  Loe edasi

  Unearst Heisl Vaher: kellakeeramisele tuleks lõpp teha!

  Juba ammuilma pole põhjust kaks korda aastas kella keerata, aga ometi teeb veerand maailma elanikkonnast endiselt kellatrikki.
  26.03.2018
  Loe edasi

  Kellakeeramise varjuküljed: päevane unisus ja keskendumisraskused

  Pühapäeval jõudis kätte aeg, mil talvepimedusest tülpinud ja vitamiinivaeguse all kannatav eestlane läheb üle suveajale.
  26.03.2018
  Loe edasi

  Kümnes saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Stuudios külas kõrva-nina-kurguarst ja unearst dr Heisl Vaher ning lasteneuroloog Kadi Veri.
  24.03.2018
  Loe edasi

  Unearst kinnitab: meie geenidesse on sisse kodeeritud talveaeg

  Kui jutuks tuleb kellakeeramine, on alati hulk inimesi, kes väidavad, et neid see ei mõjuta üldse ja nad elavad kellaaja muutmise probleemideta üle.
  24.03.2018
  Loe edasi

  10 tunnust, kuidas aru saada, et sõbral on depressioon

  4 Kliinik psühhiaater ja unearst dr Tuuliki Hion toob välja 10 põhjust, kuidas tunda ära lähedasel probleem.
  22.03.2018
  Loe edasi

  Üheksas saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Stuudios külas 4 Kliinik kõrva-nina-kurgu ja unearst dr Heisl Vaher ja lasteneuroloog Kadi Veri.
  17.03.2018
  Loe edasi

  Ees on kellakeeramine: mida sinu keha sellest arvab?

  Märtsi viimasel pühapäeval, sedapuhku 25. kuupäeval keeratakse kell tunni võrra suve poole.
  16.03.2018
  Loe edasi

  Eestlased depressiooni poolest esirinnas: kuidas vaimset tervist ravida?

  Depressiooni ravimisega oodatakse enamasti pikalt, ravi on aga efektiivseim kohe peale esimest depressiooni ilmnemist.
  10.03.2018
  Loe edasi

  24 tundi avatud kauplus on klientidele hea, kuid mis saab öösel töötajate tervisest?

  1,25-kordne palk võib motiveerida paljusid öisele tööle, kuid samaaegselt tuleks võtta arvesse terviseriske, mis unerütmi häirimisega kaasnevad.
  03.03.2018
  Loe edasi

  Antidepressantide kõrvaltoimed ei ole ületamatu probleem — enamasti on need ohutud ja mööduvad!

  Dr. Juhan Kaldre 4 Kliinik psühhiaater räägib kuidas depressiooni ja ärevushäirete raviks määratakse sageli antidepressante, eriti kui häire on raske, põhjustab see olulisi kannatusi ja alandab töövõimet ning toimetulekut....
  01.03.2018
  Loe edasi

  Mis asi on voice massage teraapia ja kuidas võiks see sind aidata?

  4 Kliinik Voice Massage teraapia ja müofunktsionaalse teraapia spetsialist Andres Köster
  01.03.2018
  Loe edasi

  MyHits Hommik: intervjuu Kene Vernikuga

  Veebruari kuus oli 4 Kliinik unenõustaja, unetehnoloog ja psühholoog Kene Vernik külas MyHits Hommikusaates ning tuleb juttu sellest, kas inimesel on võimalik magada järgi?
  26.02.2018
  Loe edasi

  Seitsmes saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Stuudios külas 4 Kliinik uneõde ja Lääne-Tallinna Keskhaigla ämmaemand Siret Leoke ja 4 Kliinik kliiniline psühholoog Krista Peet.
  26.02.2018
  Loe edasi

  Kurgumandlite põletikud võivad tekitada teisigi probleeme peale piinava kurguvalu

  Kurgumandlid ehk neelumandlid ehk tonsillid on paarilised lümfaatilise koe kogumikud, mis asetsevad eesmise ja tagumise kurgukaare vahel.
  19.02.2018
  Loe edasi

  Kuues saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Stuudios külas 4 Kliinik pea- ja kaelakirurgid dr INDREK MIKOMÄGI ja dr LAURI KÄIS.
  17.02.2018
  Loe edasi

  Neuroloog selgitab: viis levinumat põhjust, miks käsi valutab

  Käevalu on üks sagedasemaid arstile pöördumise põhjusi, mõjutades kuni 10% elanikkonnast.
  14.02.2018
  Loe edasi

  Arst hoiatab: kõige levinumad viiruste levimise kohad on ukselingid, arvuti klaviatuur ja ühised toidunõud

  4 Kliiniku kõrva-nina-kurguarst dr Risto Vaikjärv hoiatab, et levinuim viis pisikute levitamiseks on kätele köhimine ja samade kätega ukselinkide või toidunõude puutumine.
  14.02.2018
  Loe edasi

  PSÜHHIAATER KUMMUTAB MÜÜDI: „Antidepressandid ei tekita sõltuvust!“

  "Antidepressandid ei tekita tungi aine tarvitamise järele ega muid sõltuvusprobleeme.
  13.02.2018
  Loe edasi

  MyHits Hommik: intervjuu Kene Vernikuga

  Veebruari kuus oli 4 Kliinik unenõustaja, unetehnoloog ja psühholoog Kene Vernik külas MyHits Hommikusaates, kus tuleb juttu, kuidas nutiseadmed meie und mõjutavad?
  12.02.2018
  Loe edasi

  Viies saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  KUKU raadio stuudios on seekord 4 Kliinik arstid dr INDREK MIKOMÄGI ja dr RISTO VAIKJÄRV. Juttu tuleb kõrva- ja kurguhaigustest.
  10.02.2018
  Loe edasi

  KURGUPÕLETIK: millal on tegu viirusliku ja millal kroonilise tõvega?

  Hommikul ärgates on kurk punane ja kohvilonks läheb alla väga vaevaliselt.
  06.02.2018
  Loe edasi

  MyHits Hommik: intervjuu Kene Vernikuga

  Veebruari kuus oli 4 Kliinik unenõustaja, unetehnoloog ja psühholoog Kene Vernik külas MyHits Hommikusaates, kus ta räägib unest, magamisest ja kõigest muust seonduvaga.
  05.02.2018
  Loe edasi

  Neljas saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saate teada, miks on just nina-kurgu-kõrvatohterdus aga ei ole näiteks silma-nina-kurgu-kõrvatohterdust.
  03.02.2018
  Loe edasi

  Kardetud tablett päästis minu… ja lapsed

  “Muretsesin ja kartsin laste pärast peaaegu kogu aeg. Ärevust toitis magamatus ja tükkhaaval hakkas see mind murdma.” Kahe väikelapse ema kirjeldab, kuidas ärevusest sai hirmutav igapäev ja mil moel...
  01.02.2018
  Loe edasi

  Raadio 2 saade Hommik!

  Dr Heisl Vaher räägib kella keeramise mõjust tervisele
  01.02.2018
  Loe edasi

  TV3 UUDISED

  Doktor Heisl Vaher kellakeeramisest: meie vööndi inimestele on tervislikum jääda talveajale
  30.01.2018
  Loe edasi

  Terviseleht! Kes on psühhiaater, kes on psühholoog, kes on psühhoterapeut?

  Saade “Mõtle Tervelt!” on mõeldud selleks, et avada me ditsiini erinevaid aspekte, tutvustada inimestele seda, kuidas üks või teine valdkond meditsiinis toimib ja mis asi on terviklik ravi.
  30.01.2018
  Loe edasi

  Terviseleht! Kuidas märgata enesetapumõtteid?

  Saade "Mõtle Tervelt!" on mõeldud selleks, et avada meditsii­ni erinevaid aspekte, tutvustada inimestele seda, kuidas üks või teine valdkond meditsiinis toimib ja mis asi on terviklik ravi.
  30.01.2018
  Loe edasi

  Uudis+. Heisl Vaher kellakeeramise kahjulikkusest

  Soome valitsus teeb Euroopa Liidule ametliku ettepaneku kellakeeramine lõpetada. Peaminister Jüri Ratase sõnul väärib idee tõsiselt kaalumist.
  29.01.2018
  Loe edasi

  Kolmas saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Teemaks sõltuvused ja nendega seonduv. Juttu tuleb nii alkoholist, kanepist kui ravimitest tekkinud sõltuvustest.
  29.01.2018
  Loe edasi

  Unearstid ootavad kellakeeramisest loobumist juba märtsis

  Eesti Unemeditsiini Seltsi president unearst Heisl Vaher ütles, et nad loodavad isegi, et kellakeeramisest loobutakse juba nüüd märtsis
  25.01.2018
  Loe edasi

  Unearst: väsinuna autorooli istumine on ohtlik

  Dr Heisl Vaher räägib Terevisioonis magamatusest, unepuudusest ning kellakeeramise loobumisest!
  25.01.2018
  Loe edasi

  Teine saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Eestis on peamiseks kuni 30 aastaste noorte meeste surma põhjuseks enesetapp.
  20.01.2018
  Loe edasi

  Talvedepressiooni kõrghooaeg on käes

  Hooajaliste meeleoluhäirete kõige sagedasema vormi ehk talvemasenduse kõrghooaeg on praegu käes.
  18.01.2018
  Loe edasi

  Millist võimalust valida? Hingamishäire limiteeritud uuring, polügraafia või polüsomnograafia

  Uneaegsed hingamishäired on sagedane terviseprobleem, moodustades kuni 30% kõigist unehäiretest.
  17.01.2018
  Loe edasi

  Esimene saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

  Saates külas 4 Kliiniku psühhiaatrid dr Kati-Riin Simisker ja dr Meeri Pennar.
  17.01.2018
  Loe edasi

  Magades turvaliselt tööle?

  Kõigile on arusaadav, et oleme ohustatud vähese une all kannatanud kaasliiklejatest - nii unisest juhist roolis kui ka jalakäijast, kes tähelepanematusest astub auto alla.
  16.01.2018
  Loe edasi

  Hea une pandimajas on päris suur valik

  Me kõik vajame und. Mida võtta aga ette siis, kui meil seda pole? Unetuse põhjuste väljaselgitamisel ja abi otsimisel on suur osa inimese sisemistel veendumustel.
  16.01.2018
  Loe edasi

  Ravimid võivad une kihva keerata?

  Hiline õhtu on käes, kuid uni ei taha kuidagi tulla. Hinges on ärevus, süda klopib ja maad võtab hirm magamata öö eest. Lihtne on sellisel juhul tarbida unerohtu. Kuid...
  12.01.2018
  Loe edasi

  Uneapnoe ja unetus – kaks kõige levinumat uneröövlit

  Kaks kõige enam inimesi kimbutavat uneprobleemi on uneapnoe ja unetus.
  10.01.2018
  Loe edasi

  Parasomniad – kas huvitav eripära või hoopis tõsine probleem

  Meditsiiniliselt loetakse parasomniateks unehäireid, mida iseloomustab ebatavaliste liigutuste, emotsioonide ning tajude ja unenägude esinemine.
  10.01.2018
  Loe edasi

  Norskamise- ja Uneapnoe ravi suusisese aparaadiga

  Uneaegsed hingamishäired ja norskamine mõjutavad oluliselt inimeste päevast enesetunnet.
  10.01.2018
  Loe edasi

  Kui inimesel pea valutab, mis siis valutab?

  Pole just vähe inimesi, kes kurdavad, et neil on peavalud ja kõikvõimalikud muud neuroloogilised hädad.
  28.12.2017
  Loe edasi

  Kas rahustava toimega taimsed toidulisandid on alati ohutud?

  Rahustavate ja und soodustavate preparaatide rohkus apteegis võtab silme eest kirjuks ning vähem teadlik ostja vajab selle valimisel kindlasti apteekri abi, et välistada võimalik oht tervisele.
  28.12.2017
  Loe edasi

  Teised on täna koos pere ja lähedastega, aga minul pole kedagi ja pean üksi jõule tähistama…

  Üksinduse tunne jõulude ajal võib tabada valusasti neid, kes peavad mingil põhjusel pühad üksi veetma — on selle põhjuseks ajutine eemalolek, lähisuhtest lahkuminek või lähedase surm.
  23.12.2017
  Loe edasi

  Aktiivsusmonitor toob selguse une kvaliteedi ja füüsilise aktiivsuse kohta

  4 Kliiniku alla kuuluva Hea Une Keskuse unenõustaja ja unetehnoloog Kene Vernik teab oma pikaajalisele kogemusele toetudes, millistest nippidest ja vahenditest paraneb une kvaliteet – tuleb välja, et kõik...
  15.12.2017
  Loe edasi

  Otsime oma meeskonda logopeedi

  Spetsialisti, kes tegeleks väikelaste suuõõne funktsioonide arendamisega.
  13.12.2017
  Loe edasi

  Kas ja kuidas tohiks viha välja elada

  Meie pereterapeudid selgitavad viha tagamaid, kas ja kuidas tohib viha välja elada ja mis juhtub siis, kui seda pidevalt maha suruda.
  11.12.2017
  Loe edasi

  Mis ajab lapsi ennast kaamera ees alasti kiskuma?

  Eesti Päevalehe artikkel alaealiste seksivideotest jahmatas paljusid lapsevanemaid. Kas on võimalik, et ka minu laps tegeleb selliste asjadega? Miks ta seda teeb? Kas ja kuidas peaksin vanemana seda teemat...
  06.12.2017
  Loe edasi

  Öised seiklused väikelastega

  Sageli ei piisa ka sellest, kui on käidud vannis, pestud hambad, loetud unejuttu ja lamp kustu pandud – trall kestab ikka edasi. Lapsed ei taha või ei oska uinuda....
  01.12.2017
  Loe edasi

  Öine WC-ralli – harjumus või haigus?

  Öine WC vahet saalimine võib olla tüütu harjumus, ent see võib viidata ka mõnele tõsisemale terviseprobleemile, nagu näiteks uneapnoe. Ka unetuse ja ärevusega kaasneb sageli tung tualetis käia.
  01.12.2017
  Loe edasi

  Kas Sinu mees norskab?

  Kui jah, siis see on ohtlik märk võimalikust terviserikkest ja peaksid ta kiiremas korras arsti juurde saatma.
  28.11.2017
  Loe edasi

  Delfi: uus erakliinik tutvustas kontseptsiooni ja tulevikuplaane

  Delfi kajastas 4 Kliinik brändi, meeskonda, kontseptsiooni.
  23.11.2017
  Loe edasi

  PRESSITEADE

  Uus erameditsiini ettevõte 4 Kliinik tutvustas täna ajakirjanikele oma erahaigla kontseptsiooni, meeskonda ja uut brändi.
  21.11.2017
  Loe edasi

  Koolitus “Lapse- ja noorukiea söömishäired”

  Koolitus toimub 6.detsembril 4 Kliinik koolituskeskuses. Koolitus on sertifitseeritud Eesti Psühhiaatrite Seltsi poolt.
  10.11.2017
  Loe edasi

  Koolitus “Pereteraapia”

  Koolitus toimub 5.detsembril 4 Kliinik koolituskeskuses. Koolitus on sertifitseeritud Eesti Psühhiaatrite Seltsi poolt.
  10.11.2017
  Loe edasi

  Koolitus “Kõrvavalu”

  Koolitus toimub 21.novembril koostöös Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide ja Pea- ja Kaelakirurgia Seltsiga.
  06.11.2017
  Loe edasi

  Otsime Tallinna kliinikusse administraatorit

  Meie sõbralik meeskond ootab hea suhtlemis- ja organiseerimsoskusega positiivset inimest.
  19.09.2017
  Loe edasi

  Buteiko hingamisteraapia

  Meditsiiniajakirjas Hambaarst avaldati füsioterapeudi Nele Pihla artikkel “Buteiko hingamisteraapia.”
  18.05.2016
  Loe edasi

  Oluline teada: miks süda vahepeal “rütmist välja” läheb

  Viimastel aastatel on leitud üha rohkem uneprobleemide ning südame rütmihäirete vahelisi seoseid, eelkõige puudutab see obstruktiivset uneapnoed, kirjutab 4 Kliiniku pulmonoloog dr Ott Kiens.
  14.05.2016
  Loe edasi

  Külmetushaigused

  Külmetushaiguste all mõistetakse ülemiste hingamisteede ägedat põletikulist haigust, mis on põhjustatud mitmete erinevate viiruste poolt (nt.rinoviirus, koronaviirus, RSV jne).
  16.04.2016
  Loe edasi

  Mida teha, kui enam ei jõua rääkida ja hääl ei tule välja?

  Tunned, et tööpäeva lõpul on hääl väsinud, enamgi veel, suust ei taha tulla enam piuksugi. Ei jaksa sõpradegagi rääkida, hääl on närtsinud ning kõne katkendlik ja siis veel suur...
  30.01.2016
  Loe edasi

  Arst õpetab: kuidas norskamisest lahti saada?

  Igaüks meist on norskamisega kokku puutunud: kas nurrume või noriseme mõnikord ise või siis norskab meie voodikaaslane. Osasid inimesi saadab see kogu elu, teistel tuleb norskamist ette juhul, kui...
  29.01.2016
  Loe edasi

  Meeskonnatöö olulisus hambumusanomaaliate ennetamises

  Meditsiiniajakirjas Hambaarst avaldati ühistööna valminud artikkel “Hambumusanomaaliate ennetamine nõuab meeskonnatööd”. Allpool on lihtsustatud kokkuvõte sellest artiklist.
  14.01.2016
  Loe edasi

  Suuhingamine ja selle mõju tervisele

  Palju räägitakse suuhingamise kahjulikust mõjust hammaskonna arengule, kuid õhku jääb veel palju küsimusi: Miks inimestel üldse kujuneb suuhingamine? Kas suuhingamine on kõigest halb harjumus ja hingamist saab lihtsalt ümber...
  04.01.2016
  Loe edasi

  Maga end ilusaks! 6 head nippi, kuidas uni enda kasuks tööle panna!

  Kui sa pikka aega hästi ei maga, hakkab see mõjutama kogu sinu elu. Kuidas paremini magada?
  07.02.2015
  Loe edasi

  Hea unehügieen toob säravamad hommikud

  Kvaliteetset und soodustav käitumine ja keskkond mõjutavad seda, kas ning kui kiirelt õhtul sängi pugedes magama jäädakse. Millised on unehügieeni reeglid ja miks neist tuleb kinni pidada, selgitab 4...
  07.02.2015
  Loe edasi

  Kevadväsimuse vastu kohviga ei saa

  Kevadeks on paljudel jaks otsas ja peas ainus mõte: olen omadega nii läbi, et ei jaksa enam midagi teha!
  07.02.2015
  Loe edasi

  Professionaalne psühholoogiline abi − müüdid ja tegelikkus

  4 Kliinik psühholoog Liis Teesaar kirjutab: kui see, mida teate psühholoogi töö kohta, pärineb televiisorist või filmidest, võib teil olla psühholoogi kabinetis toimuva kohta ekslik arusaam.
  06.02.2015
  Loe edasi

  Kurgumandlite põletikud võivad tekitada teisigi probleeme peale piinava kurguvalu

  Kurgumandlid ehk neelumandlid ehk tonsillid on paarilised lümfaatilise koe kogumikud, mis asetsevad eesmise ja tagumise kurgukaare vahel.
  06.02.2015
  Loe edasi

  Kuidas lapse käitumist kujundada? Nõuandeid lapsevanemale

  06.09.2019
  Kui laps käitub halvasti on selle taga tihtipeale suurenenud frustratsioon ja sisse kogunenud emotsioonide rägastik, millega laps ei oska toime tulla. Lapsevanema üheks põhiliseks ülesandeks on oma lapsi enesevalitsemisele...
  06.02.2015
  Loe edasi

  Ära lase head und käest

  25.09.2019
  Ekslik on arvata, et aastate lisandudes väheneb ka unevajadus. Kui magad ööpäevas alla seitsme tunni, võib sul olla unehäire.
  06.02.2015
  Loe edasi

  Stress ja pinged ei lase magada?

  29.11.2019
  Vähene uni süvendab pingeid ja tekitab mitmeid terviseprobleeme. Tuleb välja, et voodis meelepärase muusika kuulamine aitab mõtteid puhastada ja keha uinumiseks paremini ette valmistada.
  06.02.2015
  Loe edasi

  Eesti Töötukassa koostööpartner

  01.10.2019
  4 Kliinik on alates 6.12.2018 Eesti Töötukassa tööalase rehabilitatsiooni teenuse osutamise koostööpartner Tallinnas. Sotsiaalkindlustusameti tegevusloa nr. SRT000211.
  05.02.2015
  Loe edasi

  Ülemaailmne vaimse tervise päev

  10.10.2019
  10. oktoobril on ülemaailmne vaimse tervise päev, mille eesmärgiks on inimeste teavitamine vaimse tervise olemusest ja selle säilitamise võimalustest.
  05.02.2015
  Loe edasi

  Psühholoog soovitab: ära suru muremõtteid ja tundeid alla, vaid jaga enda lugu teistega

  13.12.2019
  Eestlastel on kombeks enda mured maha vaikida või siis proovida nendega ise hakkama saada. Kõik allasurutud emotsioonid võivad aga tulla tagasi kordades võimsamana. Kui algse probleemiga õigel ajal mitte...
  05.02.2015
  Loe edasi

  Nutiseade võtab une!

  19.12.2019
  Meie kliiniku unenõustaja Jekaterina Ivanova annab nõu, millal on õige aeg nutiseade käest panna
  04.02.2015
  Loe edasi

  Psühholoog selgitab: kuidas tekivad halvad harjumused ja miks on neist raske lahti saada?

  16.01.2020
  Meil kõigil on nii häid kui halbu harjumusi. Uue aasta saabudes annavad paljud meist endale lubadusi, et oma halbadest harjumustest vabaneda.
  04.02.2015
  Loe edasi

  Rahvusvaheline unepäev

  13.02.2020
  13. märtsil tähistame koos ülejäänud maailmaga rahvusvahelist unepäeva! Tule osale ühel toredal sündmusel, kus võtame teemaks une ja stressi.
  13.02.2014
  Loe edasi

  Psühholoog: meie igapäevased harjumused muutuvad arvatust tihemini

  06.04.2020
  Harjumuste tekkimisest ja muutmisest räägib lähemalt 4 Kliiniku psühholoog Kristjan Tamm. LOE lähemalt:
  04.01.2014
  Loe edasi

  Eesti Haigekassa lepingupartner

  01.01.2020
  4 Kliinik (Pea- Ja Kaelakirurgia OÜ) on Eesti Haigekassa lepingupartner neuroloogia, näo- ja lõualuukirurgia, pulmonoloogia ja gastroenteroloogia erialal Harju maakonnas. Vastuvõtule pöördumiseks on vaja arsti saatekirja ja kehtivat ravikindlustust.
  01.01.2014
  Loe edasi

  4 Kliiniku töökorralduse muudatus!

  13.03.2020
  Seoses COVID-19 viiruse levikuga oleme teinud muudatusi kliiniku töökorralduses. LOE LÄHEMALT!
  31.12.2013
  Loe edasi

  Eriolukorras on rutiini seadmine väga oluline!

  23.03.2020
  Rutiinid on meie isiklike harjumuste kogumid. Eriolukorras on varasemad sisseseatud elurutiinid justkui peapeale pööratud. Meie igapäevased rutiinsed tegevused on aga vundamendiks meie füüsilise ja vaimse tervise eest hoolitsemisel.
  30.12.2013
  Loe edasi

  Kroonilises unepuuduses inimesed haigestuvad sagedamini viirushaigusesse

  01.04.2020
  Eriolukord on muutnud üsna palju meie kõigi igapäevaelu. Suured ja ootamatud muutused tekitavad ärevust ja ebakindlust, paljudele mõjub ahistavalt liikumispiirang, suurel osal on tekkinud hirm ja mure oma töökoha...
  29.12.2013
  Loe edasi

  Kuidas ebakindlas olukorras mure ja ärevusega paremini toime tulla?

  13.04.2020
  On teada, et muretsemist tekitavad ebamäärased, uudsed ja ennustamatud olukorrad. Kuna praegune olukord maailmas vastab kõigile antud omadustele, on normaalne, et inimeste üldine ärevustase on hetkel tõusnud.
  17.12.2013
  Loe edasi

  Podcastis „Mõttekoht“ oli külas psühholoog Liis Teesaar

  15.04.2020
  Mis vahe on üksildusel ja üksindusel, kuidas need võivad mõjutada meie tervist ning kuidas nendega toime tulla?
  15.12.2013
  Loe edasi

  Kaugvastuvõtud

  06.04.2020
  Eriolukorra tõttu ei ole võimalik kliinikus plaanilisi vastuvõtte teha. Vastuvõtud toimuvad ainult kaugnõustamise teel. NB! Hetkeseisuga ei toimu kohapealsed vastuvõtud 17. maini, kuid vaatame olukorda üle igapäevaselt.
  14.12.2013
  Loe edasi

  Vastuvõttude taastamine 4 Kliinikus

  06.05.2020
  Alates 18. maist alustame järk-järgult plaaniliste vastuvõttude taastamist. Võtame ootel olevate patsientidega mai kuu jooksul ühendust, et pakkuda neile vastuvõtuks uus aeg.
  13.12.2013
  Loe edasi