Tagasi | 01.06.2016

Adenoidi hüpertroofia

Adenoidi hüpertroofia on adenoidi suurenemine. See asub piirkonnas, kus ninaõõs ja neel omavahel ühinevad. Ninaneelu avanevad ka keskkõrvaruumist alguse saanud kuulmetõrved. Adenoidi suurenemist soodustavad ülemiste hingamisteede põletikud ja allergiad.

Kellel esineb adenoide?
Adenoidi suurenemist esineb lastel kuni puberteedieani. Täiskasvanutel adenoidid taandarenevad. Ninaneelus adenoidide suurenemine võib põhjustada ninahingamise takistust ja keskkõrva ventilatsiooni häirumist. Suletud keskkõrvaruumi koguneb infektsiooni korrallimast sekreeti. See võib põhjustada sagedaste mädaste ägedate kõrvapõletike teket.
Neelumandli vohandiga lastel on iseloomulikuks lahtise suuga nägu. See on põhjustatud ninahingamise takistusest. Pidev suuhingamine toob kaasa unehäireid ja keele vales asendis paiknemist. Kui keelel puudub suulaest tulenev surve, siis häirub ülahuule ja ka lõualuu kasv. See võib omakorda viia hammaste arengu häireteni.

Adenoidi hüpertroofia sümptomid lastel:

  • Suuhingamine
  • Ninahingamise takistus
  • Öine norskamine
  • Sagedased ja pikaldased nohud
  • Retsidiveeruvad keskkõrvapõletikud
  • Limakõrvade teke – lapsel kuulmise langus
  • Hambumuse häire

Diagnostika
Adenoidi hüpertroofiat diagnoositakse kliinilise pildi järgi. Vanematel lastel on võimalik vaadelda peegliga ninaneelu. Ninaneelust tehtud röntgenpildi abil saab hinnata adenoidi suurust ning hingamisteede laiust. Kuulmekilesid kontrollitakse mikroskoobi all kõverpeegliga.

Ravivõimalused
Adenoidi hüpertroofiat ravitakse kirurgilise eemaldamise teel. Ninaneelust eemaldatakse üldnarkoosis olevalt inimeselt suurenenud adenoidi kude. Limakõrvade esinemisel tuleb kuulmekiledesse teha väike auguke, mille kaudu saab keskkõrvaruumi sekreedist või limast tühjaks imada. Kui lima on kõrva pikka aega kogunenud ning lapsel esinevad korduvadägedad keskkõrvapõletikud, siis tuleb kuulmekiledesse paigaldada väikesed plastmassist torukesed.

Kirurgilise eemaldamise järgne hooldus
Operatsioonijärgselt peab laps kodus ühe nädala jooksul paranema. Soovitatud on esimestel päevadel tarvitada pehmemaid ja jahedamaid sööke. Vajadusel tuleks lapsele andavaluvaigisteid– kõige paremad on Paracetamoli preparaadid, sest neil ei ole verd vedeldavaid omadusi.
Kui lapsele on šundid kõrvadesse paigaldatud, siis peab pesemisel ja ujumisel vältima vee sattumist kõrva. Selleks saab apteekides müüdavaid kõrvatroppe kasutada. Kuulmekile šundid eemalduvad tavaliselt poole kuni ühe aasta jooksul, mõnigatel juhtudel isegi hiljem. Üle kahe aasta kõrvas püsinud torukesed eemaldatakse kirurgiliselt. Nende kuulmekiles püsimist kontrollib perearst soovitatavalt iga 3-4 kuu tagant.

Artikli on kirjutanud dr.Epp Pool.