Tagasi | 18.05.2016

Buteiko hingamisteraapia

Meditsiiniajakirjas Hambaarst avaldati füsioterapeudi Nele Pihla artikkel “Buteiko hingamisteraapia.”

Juunikuus toimus Unimed Ühendatud Kliinikute koolitus hingamismeetodist, mida viis läbi Patrick McKeown. Buteiko meetodi lõi 1950ndatel aastatel vene arst dr Konstantin Buteiko, kelle juures õppis ka Patrick.

Konstantin Pavlovitš Buteiko sündis 1923. Aastal Ukrainas ja 1946. Aastal asus ta õppima Moskvasse I Meditsiini Instituuti. Noore arstina sai ta ülesandeks jälgida haigeid ja nende hingamist ning märkas, et kui hingamine muutus järjest raskemaks, tervisenäitajad järjest halvemaks, siis oli rohkem näha ka rindkere ja kõhu liikumist, hingamine muutus kiiremaks ja kuuldavamaks, hakati rohkem suu kaudu hingama.

Pärast kooli lõpetamist jätkas Buteiko samasuguseid eksperimente iseseisvalt ning talle tundus, et liiga sügav hingamine võib tekitada mõndasid haigusi. Ta palus tervetel katsealustel mõnda aega hingata väga sügavalt ning leidis, et neil tekkis seejärel pearinglus, iiveldus, asflüksia sümptomid nagu hingeldus ja köhimine ning lõpuks isegi minestus.

Tol ajal kannatas Buteiko ise tõsise hüpertensiooni käes. Ta mõõtis oma organismis süsihappegaasi taset ning leidis, et see oli soovituslikult madalam. Ta teoretiseeris, et see tulenes liigsest hingamisest ning hingamise korrigeerimine peaks ta terveks ravima. Buteiko hakkas enda peal katsetama vähendatud hingamist ning peagi kadusid valud, mida ta oli tundnud mitu kuud. Kui ta suurendas oma hingamismahtu, siis peavalu ja südame pekslemine tulid tagasi. Seejärel jakkas ta välja töötama programmi, mille järgi saaks kiiresti ja efektiivselt hinnata patsiendi hingamist ning vastavalt vajadusele seda korrigeerida.

Normaalne hingamine on läbi nina – regulaarne, vaikne, rahulik ja märkamatu. Enamik inimesi hingab liiga palju (krooniline hüperventilatsioon), mistõttu muutub veregaaside osakaal ning tekivad terviseprobleemid.

Harjumuslik liigne hingamine on põhjustatud tänapäeva eluga kaasaskäivatest teguritest nagu töödeldud toit, vähene füüsiline aktiivsus, keskkonnasaaste, suitsetamine ning liigne rääkimine. Nende tegurite tõttu võib hingamismaht suureneda 2 – 3 korda ning tulemuseks on väsimus, magamis – ja keskendumisraskused.

Tüüpilised märgid liigsest hingamisest on hingamine läbi suu, märgatav hingamine rahulolekus, liigne rindkere liikumine hingamise ajal, regulaarne ohkamine, suurte hingetõmmete tegema enne rääkimahakkamist ning valju hingamine rahuolekus.

Süsihappegaas

Buteiko teooria tugineb väitele, et krooniline hüperventilatsioon ehk ülehingamine põhjustab organismis liiga madala süsihappegaasi taseme. Seda saab seletada Bohri efekti abil, mille järgi hemoglobiini hapnikusiduvus on pöördvõrdeliselt seotud vere happelisuse ja süsihappegaasi tasemega.

Normaalne hapniku osarõhk arteriaalses veres on 75 – 100 mmHg ja süsihappegaasi osarõhk 35 – 45 mmHg. Kui me hingame liigselt, siis süsihappegaasi tase alaneb ning hapniku molekulid jäävad seotuks punaste verelibledega ega vabane rakkudesse.

Liiga madal süsihappegaasi tase mõjutab kõiki keha funktsioone ja tagajärjeks on tõsised haigused. Uuringute tulemusel leidis Konstantin Buteiko, et ligi 150 haigust on seotud ebaõige hingamisega.

Süsihappegaas lõdvestab silelihased hingamisteedes, arterites ja kapilaarides. Süsihappegaasi madal tase tekitab silelihaskoe spasme – veresoonte ja hingamisteede ahenemise. Tulemuseks on hingamisraskused, veresoonkonna haigused ( sh külmad jäsemed) ja krooniline väsimus ( aju ei saa piisavalt hapnikku).

Lima on meie keha jaoks väga tähtis. See puhastab, niisutab ja kaitseb meie hingamisteid ja seedesüsteemi. Lima püüab mittesoovitavad osakesed nagu bakterid ja tolmu kinni enne kehasse sisenemist ning hoiab meie hingamisteed puhtana. Bakteriaalse, viirusliku või seeninfektsiooni puudumisel võib liigse lima produktsiooni põhjuseks võib olla liigne hingamine. Kui süsihappegaasi tase on madal, siis toodab keha liiga palju lima, see aga blokeerib hingamisteid ja raskendab hingamist.

Lämmastikoksiid (NO)

1998. aastal võitsid ameerika farmakoloogid Robert F Furchgott, Ferid Murad, Louis J. Ignarro Nobeli preemia oma aastatepikkuse teadustöö eest, mis tõestas, et lämmastikoksiid on kardiovaskulaarüsteemi jaoks olulise tähtsusega signaalmolekul.

On teada, et NO on neurotransmitter, mis võitleb infektsioonide vastu, reguleerib vererõhku ja verevoolu organitesse. NO tekitab arterite laienemist: selliselt reguleerib NO vererõhku ja vere jaotust ning ennetab ka trombe. On leitud, et siinuste epiteelkude toodab Nod ning seal on eriti kõrge NO kontsentratsioon. Iga sissehingamisega liigub NO ninast ja siinustest kopsudesse ning parandab hapniku omastamist läbi lokaalse vasodilatsiooni. Suu kaudu hingates seda efekti ei teki.

Rakendus müofunktsionaalses teraapias

Buteiko meetodi kohta ei ole läänemaailmas tehtud väga palju teadusuuringuid. Enamik neist käsitleb Buteiko meetodit seoses astmaga. On leitud astma sümptomite vähenemist, kuid mitte oluliselt rohkem teiste hingamisteraapiatega võrreldes.

Oma töös olen Buteiko meetodit kasutanud peamiselt lastega, kes on harjunud hingama suu kaudu (isegi kui hingamisteed on vabad). Regulaarse harjutamise korral stimuleerib see ninahingamist ja aitab tekitada uut harjumust. Mõnel patsiendil on vähenenud on ka nohusse haigestumine.

Kasutatud kirjandus

  1. McKeown, P. 2015. The Oxygen Advantage
  2. McKeown, P. 2010. Buteyko meets Dr Mew: Buteyko method
  3. www.buteykoclinic.com
  4. www.buteyko.ee
  5. Lundberg, JO; Farkas – Szallasi, T; Weitzberg, E; Rinder, J; Lidholm, J; Anggåard, A; Hökfelt, T; Lundberg, JM; Alving, K. 1995. High nitric oxide production in human paranasal sinuses. Nature medicine.
  6. Lundberg, JO. 2008. Nitric Oxide and the Paranasal Sinuses. The anatomical record.

Neuroloog selgitab: viis levinumat põhjust, miks käsi valutab

Käevalu on üks sagedasemaid arstile pöördumise põhjusi, mõjutades kuni 10% elanikkonnast.
14.02.2018
Loe edasi

Arst hoiatab: kõige levinumad viiruste levimise kohad on ukselingid, arvuti klaviatuur ja ühised toidunõud

4 Kliiniku kõrva-nina-kurguarst dr Risto Vaikjärv hoiatab, et levinuim viis pisikute levitamiseks on kätele köhimine ja samade kätega ukselinkide või toidunõude puutumine.
14.02.2018
Loe edasi

PSÜHHIAATER KUMMUTAB MÜÜDI: „Antidepressandid ei tekita sõltuvust!“

"Antidepressandid ei tekita tungi aine tarvitamise järele ega muid sõltuvusprobleeme.
13.02.2018
Loe edasi

KURGUPÕLETIK: millal on tegu viirusliku ja millal kroonilise tõvega?

Hommikul ärgates on kurk punane ja kohvilonks läheb alla väga vaevaliselt.
06.02.2018
Loe edasi

Neljas saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

Saate teada, miks on just nina-kurgu-kõrvatohterdus aga ei ole näiteks silma-nina-kurgu-kõrvatohterdust.
03.02.2018
Loe edasi

Kardetud tablett päästis minu… ja lapsed

“Muretsesin ja kartsin laste pärast peaaegu kogu aeg. Ärevust toitis magamatus ja tükkhaaval hakkas see mind murdma.” Kahe väikelapse ema kirjeldab, kuidas ärevusest sai hirmutav igapäev ja mil moel...
01.02.2018
Loe edasi

Raadio 2 saade Hommik!

Dr Heisl Vaher räägib kella keeramise mõjust tervisele
01.02.2018
Loe edasi

TV3 UUDISED

Doktor Heisl Vaher kellakeeramisest: meie vööndi inimestele on tervislikum jääda talveajale
30.01.2018
Loe edasi

Terviseleht! Kes on psühhiaater, kes on psühholoog, kes on psühhoterapeut?

Saade “Mõtle Tervelt!” on mõeldud selleks, et avada me ditsiini erinevaid aspekte, tutvustada inimestele seda, kuidas üks või teine valdkond meditsiinis toimib ja mis asi on terviklik ravi.
30.01.2018
Loe edasi

Terviseleht! Kuidas märgata enesetapumõtteid?

Saade "Mõtle Tervelt!" on mõeldud selleks, et avada meditsii­ni erinevaid aspekte, tutvustada inimestele seda, kuidas üks või teine valdkond meditsiinis toimib ja mis asi on terviklik ravi.
30.01.2018
Loe edasi

Mida teha, kui enam ei jõua rääkida ja hääl ei tule välja?

Tunned, et tööpäeva lõpul on hääl väsinud, enamgi veel, suust ei taha tulla enam piuksugi. Ei jaksa sõpradegagi rääkida, hääl on närtsinud ning kõne katkendlik ja siis veel suur...
30.01.2018
Loe edasi

Uudis+. Heisl Vaher kellakeeramise kahjulikkusest

Soome valitsus teeb Euroopa Liidule ametliku ettepaneku kellakeeramine lõpetada. Peaminister Jüri Ratase sõnul väärib idee tõsiselt kaalumist.
29.01.2018
Loe edasi

Kolmas saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

Teemaks sõltuvused ja nendega seonduv. Juttu tuleb nii alkoholist, kanepist kui ravimitest tekkinud sõltuvustest.
29.01.2018
Loe edasi

Unearstid ootavad kellakeeramisest loobumist juba märtsis

Eesti Unemeditsiini Seltsi president unearst Heisl Vaher ütles, et nad loodavad isegi, et kellakeeramisest loobutakse juba nüüd märtsis
25.01.2018
Loe edasi

Unearst: väsinuna autorooli istumine on ohtlik

Dr Heisl Vaher räägib Terevisioonis magamatusest, unepuudusest ning kellakeeramise loobumisest!
25.01.2018
Loe edasi

ETV+ hommikusaade

Dr Katrin Põld käis ETV+ hommikusaates Kofe+ rääkimas unest
23.01.2018
Loe edasi

Teine saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

Eestis on peamiseks kuni 30 aastaste noorte meeste surma põhjuseks enesetapp.
20.01.2018
Loe edasi

Talvedepressiooni kõrghooaeg on käes

Hooajaliste meeleoluhäirete kõige sagedasema vormi ehk talvemasenduse kõrghooaeg on praegu käes.
18.01.2018
Loe edasi

Millist võimalust valida? Hingamishäire limiteeritud uuring, polügraafia või polüsomnograafia

Uneaegsed hingamishäired on sagedane terviseprobleem, moodustades kuni 30% kõigist unehäiretest.
17.01.2018
Loe edasi

Esimene saade “Mõtle tervelt” Kuku Raadios

Saates külas 4 Kliiniku psühhiaatrid dr Kati-Riin Simisker ja dr Meeri Pennar.
17.01.2018
Loe edasi

Magades turvaliselt tööle?

Kõigile on arusaadav, et oleme ohustatud vähese une all kannatanud kaasliiklejatest - nii unisest juhist roolis kui ka jalakäijast, kes tähelepanematusest astub auto alla.
16.01.2018
Loe edasi

Hea une pandimajas on päris suur valik

Me kõik vajame und. Mida võtta aga ette siis, kui meil seda pole? Unetuse põhjuste väljaselgitamisel ja abi otsimisel on suur osa inimese sisemistel veendumustel.
16.01.2018
Loe edasi

Ravimid võivad une kihva keerata?

Hiline õhtu on käes, kuid uni ei taha kuidagi tulla. Hinges on ärevus, süda klopib ja maad võtab hirm magamata öö eest. Lihtne on sellisel juhul tarbida unerohtu. Kuid...
12.01.2018
Loe edasi

Uneapnoe ja unetus – kaks kõige levinumat uneröövlit

Kaks kõige enam inimesi kimbutavat uneprobleemi on uneapnoe ja unetus.
10.01.2018
Loe edasi

Parasomniad – kas huvitav eripära või hoopis tõsine probleem

Meditsiiniliselt loetakse parasomniateks unehäireid, mida iseloomustab ebatavaliste liigutuste, emotsioonide ning tajude ja unenägude esinemine.
10.01.2018
Loe edasi

Norskamise- ja Uneapnoe ravi suusisese aparaadiga

Uneaegsed hingamishäired ja norskamine mõjutavad oluliselt inimeste päevast enesetunnet.
10.01.2018
Loe edasi

Kui inimesel pea valutab, mis siis valutab?

Pole just vähe inimesi, kes kurdavad, et neil on peavalud ja kõikvõimalikud muud neuroloogilised hädad.
28.12.2017
Loe edasi

Kas rahustava toimega taimsed toidulisandid on alati ohutud?

Rahustavate ja und soodustavate preparaatide rohkus apteegis võtab silme eest kirjuks ning vähem teadlik ostja vajab selle valimisel kindlasti apteekri abi, et välistada võimalik oht tervisele.
28.12.2017
Loe edasi

Teised on täna koos pere ja lähedastega, aga minul pole kedagi ja pean üksi jõule tähistama…

Üksinduse tunne jõulude ajal võib tabada valusasti neid, kes peavad mingil põhjusel pühad üksi veetma — on selle põhjuseks ajutine eemalolek, lähisuhtest lahkuminek või lähedase surm.
23.12.2017
Loe edasi

Aktiivsusmonitor toob selguse une kvaliteedi ja füüsilise aktiivsuse kohta

4 Kliiniku alla kuuluva Hea Une Keskuse unenõustaja ja unetehnoloog Kene Vernik teab oma pikaajalisele kogemusele toetudes, millistest nippidest ja vahenditest paraneb une kvaliteet – tuleb välja, et kõik...
15.12.2017
Loe edasi

Otsime oma meeskonda logopeedi

Spetsialisti, kes tegeleks väikelaste suuõõne funktsioonide arendamisega.
13.12.2017
Loe edasi

Kas ja kuidas tohiks viha välja elada

Meie pereterapeudid selgitavad viha tagamaid, kas ja kuidas tohib viha välja elada ja mis juhtub siis, kui seda pidevalt maha suruda.
11.12.2017
Loe edasi

Kas Sa teadsid, et aju ei tunne valu?

Peavaludest, nende tekkepõhjustest ja Alzheimeri tõvest käis Raadio Kuku saates Kukkuv Õun rääkimas meie neuroloog dr Katrin Põld.
10.12.2017
Loe edasi

Mis ajab lapsi ennast kaamera ees alasti kiskuma?

Eesti Päevalehe artikkel alaealiste seksivideotest jahmatas paljusid lapsevanemaid. Kas on võimalik, et ka minu laps tegeleb selliste asjadega? Miks ta seda teeb? Kas ja kuidas peaksin vanemana seda teemat...
06.12.2017
Loe edasi

Öised seiklused väikelastega

Sageli ei piisa ka sellest, kui on käidud vannis, pestud hambad, loetud unejuttu ja lamp kustu pandud – trall kestab ikka edasi. Lapsed ei taha või ei oska uinuda....
01.12.2017
Loe edasi

Öine WC-ralli – harjumus või haigus?

Öine WC vahet saalimine võib olla tüütu harjumus, ent see võib viidata ka mõnele tõsisemale terviseprobleemile, nagu näiteks uneapnoe. Ka unetuse ja ärevusega kaasneb sageli tung tualetis käia.
01.12.2017
Loe edasi

Kas Sinu mees norskab?

Kui jah, siis see on ohtlik märk võimalikust terviserikkest ja peaksid ta kiiremas korras arsti juurde saatma.
28.11.2017
Loe edasi

Delfi: uus erakliinik tutvustas kontseptsiooni ja tulevikuplaane

Delfi kajastas 4 Kliinik brändi, meeskonda, kontseptsiooni.
23.11.2017
Loe edasi

PRESSITEADE

Uus erameditsiini ettevõte 4 Kliinik tutvustas täna ajakirjanikele oma erahaigla kontseptsiooni, meeskonda ja uut brändi.
21.11.2017
Loe edasi

Koolitus “Lapse- ja noorukiea söömishäired”

Koolitus toimub 6.detsembril 4 Kliinik koolituskeskuses. Koolitus on sertifitseeritud Eesti Psühhiaatrite Seltsi poolt.
10.11.2017
Loe edasi

Koolitus “Pereteraapia”

Koolitus toimub 5.detsembril 4 Kliinik koolituskeskuses. Koolitus on sertifitseeritud Eesti Psühhiaatrite Seltsi poolt.
10.11.2017
Loe edasi

Koolitus “Kõrvavalu”

Koolitus toimub 21.novembril koostöös Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide ja Pea- ja Kaelakirurgia Seltsiga.
06.11.2017
Loe edasi

Otsime Tallinna kliinikusse administraatorit

Meie sõbralik meeskond ootab hea suhtlemis- ja organiseerimsoskusega positiivset inimest.
19.09.2017
Loe edasi

Adenoidi hüpertroofia

Adenoidi hüpertroofia on adenoidi suurenemine. See asub piirkonnas, kus ninaõõs ja neel omavahel ühinevad. Ninaneelu avanevad ka keskkõrvaruumist alguse saanud kuulmetõrved. Adenoidi suurenemist soodustavad ülemiste hingamisteede põletikud ja allergiad.
01.06.2016
Loe edasi

Külmetushaigused

Külmetushaiguste all mõistetakse ülemiste hingamisteede ägedat põletikulist haigust, mis on põhjustatud mitmete erinevate viiruste poolt (nt.rinoviirus, koronaviirus, RSV jne).
16.04.2016
Loe edasi

Meeskonnatöö olulisus hambumusanomaaliate ennetamises

Meditsiiniajakirjas Hambaarst avaldati ühistööna valminud artikkel “Hambumusanomaaliate ennetamine nõuab meeskonnatööd”. Allpool on lihtsustatud kokkuvõte sellest artiklist.
14.01.2016
Loe edasi

Suuhingamine ja selle mõju tervisele

Palju räägitakse suuhingamise kahjulikust mõjust hammaskonna arengule, kuid õhku jääb veel palju küsimusi: Miks inimestel üldse kujuneb suuhingamine? Kas suuhingamine on kõigest halb harjumus ja hingamist saab lihtsalt ümber...
04.01.2016
Loe edasi