Tagasi | 16.04.2016

Külmetushaigused

Ajakirjas Nipiraamat avaldati kõrva – nina -kurguarsti Risto Vaikjärve artikkel “Külmetushaigused.”

Külmetushaiguste all mõistetakse ülemiste hingamisteede ägedat põletikulist haigust, mis on põhjustatud mitmete erinevate viiruste poolt (nt.rinoviirus, koronaviirus, RSV jne).

Enamasti on sümptomid mõõdukad ja esineb üks või mitu järgnevatest: aevastamine, ninakinnisus, sekreedi ehk vedeliku eritumine ninast, kurguvalu, peavalu, köha ja palavik. Kuna külmetushaiguste tekitajateks on viirused, siis puudub nende jaoks ka spetsiifiline ravi (antibiootikumidest ei ole kasu, kuna need mõjuvad ainult bakteritele) ning kogu ravi keskendub külmetushaiguste poolt tekitatud sümptomite leevendamisele ehk sümptomaatilisele ravile.

Ülemiste hingamisteede ägedat põletikku tekitavate viirustega nakatumine toimub siis, kui haigestunud inimene köhib või aevastab õhku. Sagedamini on aga nakkuse allikaks pesemata käed, millel on viirus. Viirused satuvad sinna puutudes ukselinke, arvuti klaviatuuri või ühiseid sööginõusid, mida on eelnevalt puutunud külmetushaigustesse nakatunud inimene. Näiteks põhjustab viiruste levikut köhimiseks suu ette viidud käsi, millega hiljem katsutakse ukse avamiseks ukselinki. Selleks, et tekiks külmetushaigus, on viirusel vaja kontakti suu, nina või silma limaskestadega. See toimub enamasti pea toetamisel, suu ümbruse või nina sügamisel või pastaka närimisel. Sellepärast tuleks eriti just külmetushaiguste hooajal käsi sageli pesta.

Ravi

Esmaselt on tähtis anda organismile puhkust ja tarbida piisavas koguses vedelikke. Ninakinnisuse vähendamiseks ja turse alandamiseks võib kasutada ravimeid, mida kutsutakse dekongestantideks, kas lokaalseks kasutamiseks ninaspreide ja tilkade näol (nt. oksümetasoliin, ksümetasoliin) või süsteemseks manustamiseks tablettidena (nt. fenüüllefriin, pesudoefedriin). Väga hea ja looduslik viisi ninast sekreedi kätte saamiseks ja turse vähendamiseks on nina loputused soolveega. Eriti hea on selleks kasutada ninaloptus süsteeme. Kui probleemiks on ninast suurel määral erituv sekreet, siis selle vähendamiseks on olemas antihistamiinikumid (nt. tsetirisiin, loratadiin, bilatsiin), mis on tuntud ka allergiarohtudena.
Nii palaviku alandamiseks kui ka valu leevendamiseks(kurguvalu, peavalu) sobivad hästi erinevad valuvaigistid. Sagedaseim selle puhul kasutatav ravim on paratsetamool, kuid sobivad ka teised ravimid nagu ibuprofeen, ketoprofeen jt.

Külmetushaigusega kaasneb sageli ka köha. Köhal eristatakse kahte vormi – lahtist (koos röga eritusega) või kinnist (ilma rögata). Kinnise ehk kuiva köha korral võib kasutada köha pärssivaid ravimeid, mis suruvad köharefleksi alla (nt.ambroksool, guaifenesiin), mida on olemas nii tablettidena kui ka siirupitena.
Kuna sageli esinevad mitmed külmetushaiguste sümptomid korraga, siis on apteekides müügil ka kombineeritud rohud, kus on mitmed eelnimetatud ravimid omavahel kokku pandud, mistõttu on neid haigestumise korral väga mugav kasutada. Neid tuntakse kõnekeeles külmetusteede või gripiteede nime all.